Petek temizliği sayesinde doğalgaz kalorifer sisteminiz ilk kurulduğu günlerde olduğu gibi verimli ve iyi ısıtacaktır. Bunun yanında iki yılda bir yaptıracağınız çift yönlü, ilaçlı petek temizleme sayesinde daha az doğalgaz faturası ödeyeceğiniz gibi doğalgaz kombinizin arıza yapma olasılığı da oldukça azalacağından uzun yıllar sorunsuz çalışacaktır.

Cihazla çift yönlü petek temizliği

Doğalgaz kalorifer sisteminde kombi tarafından ısıtılan su tesisat yoluyla peteklere pompalanır. Peteklere gelen sıcak su peteğin kanalları arasında dolaşarak üzerindeki ısıyı ortama bırakarak bizim ısınmamızı sağlar. Üzerindeki ısıyı petekte bırakarak tekrar kombiye yönelen nispeten soğumuş su sayesinde de kombi ortamın ısısı hakkında bilgi sahibi olur ve gereken sıklıkta ateşleme yaparak ortam sıcaklığının sabit kalmasını sağlar.

Bu döngüde tam verimle çalışan doğalgaz kalorifer sistemi zaman içinde hava yaparak, su eksilterek, petek tıkanıklığı veya en kötüsü kombi arızası nedeniyle iyi ısıtamaz olur. Bu sorunlardan en gizli fakat etkili olanı petek kanallarının tesisat içinde zamanla oluşan paslı ve yağlı bir çamur tarafından altta da görüleceği şekilde tıkanmasıdır. Isıtma verimi düştüğünde peteklerin tıkalı olup olmadığı elle de kontrol edilebilir. Tıkalı bir kalorifer peteği üzerinde el gezdirildiğinde soğuk bölgeler hissedilecektir.

Makineli çift taraflı petek temizleme – İlaçlı iki yönlü petek temizliği

İyi ısınmama başladığında kullanıcı önceleri ısınmak için kombi ısısını yükseltmeyi çare olarak görür. Bu çözüm de zaman içinde çare olmadığı gibi ödenen doğalgaz fatura bedelleri de yükselir. Üstelik bu şekilde kullanım devam ederse tesisat yoluyla kombiye gidebilecek  petekteki çamur parçaları kombinin de arızalanmasına yol açabilecektir. Tüm bu istenmeyen durumlardan uzak kalmak için 2 yılda bir mutlaka petek temizliği yaptırınız.

Çift yönlü petek temizleme işlemi peteklere ilaçlı ve sıcak suyun basınçla uygulanmasıyla gerçekleşir. Çift yönlü petek temizliği sayesinde çamur parçacıkları peteğin ek noktalarında saklanamadan tümüyle peteği terk ederler. Bu yıkama sonunda tamamen temizlenmiş petekler iki yıl boyunca sorunsuzca mükemmel verimli olarak ısıtmaya başlarlar.

Petek temizliği öncesi ve sonrası

Alttaki resimde de görüldüğü gibi petek temizliği sonrası peteğin her bölgesi olması gerektiği eşit olarak ısınmaktadır. Bu durumu petek temizle sonunda elle de kontrol ederek teyit edebilirsiniz.

Petek temizliği Çift yönlü ilaçlı petek temizleme

 

Petek temizliği nasıl yapılıyor?

Bazı durumlarda görerek anlamak çok daha etkilidir. Petek temizliğinin gerekliliği hakkında alttaki videoyu seyrederek, çok daha kolay karar verebilirsiniz.

Her şeyden önce güler yüzlü olmak ilk prensibimizdir. İşten daha önemli olan insan ilişkilerimizdir. Müşterimizin yaptığımız işlerden ve bizden memnun olması bizim için ilk önceliktir.

HEMEN ARA