Klozet tıkanıklığı için asla uygun bir zaman yoktur. İster bir tatil yemeğinde, ister aile toplantısında ya da evde yalnız olun, klozet tıkanıklığı utanç verici ve sinir bozucu bir karmaşa yaratabilir. Maalesef uzun süre görmezden gelinebilecek bir durum da değildir. 

Tıkanmış  tuvaleti temizlemek zor olabilir. Eğer pompanız da yoksa işler daha da zor bir hal alabilir. Neyse ki, tuvalet tıkanıklığını tuvalet pompalı ya da pompasız açmanın yolları var. Size en etkili yöntemlerimizden birkaçını adım adım anlatacağız. 

Tuvalet Pompası ile Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır 

Klozet Tıkanıklığı

Gereken süre: Beş dakika veya daha az 

Gerekli öğeler: Tuvalet pompası, tek kullanımlık eldivenler/bulaşık eldivenleri 

Tıkanmış tuvaletinizi, bir tuvalet pompası ile eski moda yöntemle tekrar çalışır duruma getirebilirsiniz. Sadece beş kolay adımda tuvaletinizi nasıl çalışır duruma getireceğiniz aşağıda açıklıyoruz: 

1. Doğru pompaya sahip olduğunuzdan emin olun. 

Farklı görevler için farklı pompaların olduğunu biliyor muydunuz? Tuvalet pompası kullandığınızdan emin olun. Tuvalet pompaları, tuvaletin deliğine giren bir flanşa sahipken, lavabo için kullanılan pompalar düzdür ve flanşı yoktur. Her ikisi de aynı şekilde çalışsa da lavabo pompaları tuvaletinizde iş yaramaz. 

2. Klozet içinde durgun su olduğundan emin olun. 

Bazen tıkanıklıklar tuvaletin kasesini yavaşça boşaltmasına neden olur. Boş bir tuvaleti pompalayamazsınız. Bu nedenle, durgun su yoksa, tuvaleti lavabonuzdan suyla doldurmak için bir bardak kullanın. Tuvalet boşsa, sıcak (ancak kaynar olmayan) su kullanın. Çünkü yüksek sıcaklıklar tıkanıklıkları gidermeye yardımcı olabilir. 

3. Deliği pompa yardımıyla hafif bir açıyla kapatın. 

Flanşı klozetin alt kısmındaki deliğe girecek şekilde pompayı açılandırın. Doğru açıyla ittiğinizde deliğin etrafında bir sızdırmazlık oluşturmalıdır. 

4. Birkaç kez pompalayın. 

Suyu boruya yüksek basınçla itmek için pompaya yaslanın ve hafif bir açıyla pompalayın. Bunu birkaç kez yapın. Hava, pompanın yanından dışarı çıkıyor gibi görünüyorsa, uygun bir sızdırmazlık sağlamak için yeniden konumlandırın. Yaklaşık altı veya yedi kez pompaladıktan sonra, tıkanıklığın giderilip giderilmediğini görmek için pompayı çıkarıp bakın. 

5. Yıkama. 

Pompalayarak tıkanıklığı giderdikten sonra, tuvaleti yıkayın ve normal şekilde yeniden dolmasına izin verin. Tuvaleti pompalamak işe yaramadıysa ve tuvalet taşacak gibi görünüyorsa, tankı açın ve klozete su akışını durdurmak için kanadı çekin. Deponun doldurulması durduğunda 1-4 arasındaki adımları tekrar deneyin. Eğer tıkanıklık birkaç denemeden sonra giderilmezse, tesisatçı çağırmanın zamanı gelmiş olabilir. 

Tuvalet Pompası Olmadan Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Bugün şanslı gününüz değil. Tuvaletin tıkalı ve pompanız yok mu? Pes etmeyin. Bunu aşmanın hâlâ birkaç yolu var. Tuvaletiniz drenaj yapmıyorsa, bunu düzeltmek için bir pompaya ihtiyacınız olmayabilir. İşte tuvalet borularınızdaki tıkanıklığı gidermenin daha az geleneksel yollar!

Sabun ve Sıcak Su Kullanarak Klozet Tıkanıklığını Açma 

Klozet Tıkanıklığı

Gereken süre: Yaklaşık 30 dakika 

Gerekli malzemeler: Sabun, çok sıcak su, plastik bir bardak, tek kullanımlık eldivenler/bulaşık eldivenleri 

1. Klozetin içinde yer açın.  

Klozetin içine sıvı eklemek için yer olduğundan emin oun. Eğer gerekiyorya klozetten bir miktar suyu manuel olarak çıkarın. Suyu küçük bir kapla (bardak gibi) banyo lavabosundan boşaltın. İşiniz bittiğinde tezgahın üzerine geri koymadığınızdan emin olun! 

2. Sabun ekleyin. 

Bir miktar bulaşık deterjanı, şampuan veya birkaç şerit kalıp sabun ekleyerek klozeti kayganlaştırın. 

3. Sıcak su ekleyin 

Bir kova suyu sıcak olacak şekilde ısıtın. İçilebilir çay sıcaklığı tam olarak uygundur. Su çok sıcaksa klozetiniz çatlayabilir. Suyu kaseye dökün ve 20 dakika bekletin. 

4. Çalışmanızı test edin 

Tuvaletin sifonu çekmeyi deneyin. Eğer kızarırsa, her şey hazır demektir! Bunun yerine taşmaya başlarsa, tuvaletin arkasındaki su vanasını kapatın ve ardından 1. adımdan tekrar başlayın veya başka bir yöntem deneyin. 

Karbonat ve Sirkeyle Klozet Tıkanıklığı Açma

Klozet Tıkanıklığı

Gereken süre: 10–15 dakika 

Gerekli malzemeler: Kabartma tozu, sirke, tek kullanımlık/bulaşık eldivenleri, bardak 

Sorunu çözmek için birkaç denemeden sonra tuvalet hala tıkalıysa, kasedeki suyun en az yarısını boşaltın. Daha sonra tuvalete 1 bardak karbonat ve 2 bardak sirke dökmeyi deneyin. Karışım aşırı derecede kabarcıklanacaktır. Bu nedenle öncelikle fazla suyun uzaklaştırılması önemlidir. Temizlemeye çalışmadan önce kabarcıkların en az 20 dakika beklemesine izin verin. 

Elbise Askısıyla Klozet Tıkanıklığı Açma

Klozet Tıkanıklığı

Hala tıkalı mı? İşte son bir çaba: Tel elbise askısını açın ve bir çift tek kullanımlık eldiven giyin. 

Tel askının bir ucunu birkaç santim geriye doğru bükün. Daha sonra düzleştirilmiş askının ucunu bir bezle sarın ve tuvaletinizi çizmemesi için sıkıca yerine bantlayın. Döküntüleri yavaşça borudan aşağı itmek için askıyı kullanın. Teli dairesel hareketlerle çevirin ve itin. Telin engele çarptığını hissedemiyorsanız, bizimle iletişime geçme vakti gelmiştir.  

Ne zaman Klozet Tamircisi Çağırmalı? 

Sifonu birkaç kez çektiniz ancak hala gitmiyorsa, destek çağırmanın zamanı gelmiştir. Efsane Tesisat ekibinden yardım alabilirsiniz. Sıhhi tesisatla ilgili acil durumunuzu en büyük önceliğimiz haline getiriyoruz.  İstanbul’da tüm semtlere hizmet vermekteyiz. Sorununuzu çözmek için mümkün olan en kısa sürede yanınızdayız. Bugün bizi arayın

Efsane Tesisat: Klozet Tıkanıklığı Nasıl Açılır  
HEMEN ARA